top of page
Search

Better World

“Sevgi kendini anlatmaktan doğar. Tüm İnsanların acılarıyla, korkularıyla, yaralarıyla, hatalarıyla, sevilme ve beğenilme ihtiyaçlarıyla kendine benzediğini gören kişi başkalarına hoşgörüyle, sevgi ve şefkatle dolar.”

Berrak Yurdakul


Dünyanın daha iyi bir yer olması için ne yapabilirim diye düşünüp çaresizlik hisseden insanlardan biriyim. Bazılarımız aktif bir şekilde rol alırken, bir yoga eğitmeni ve tutkunu olan ben, niyetimi koyarak kendime ve başkalarına şefkat duygusunu geliştiriyorum. Belki de biz anneler için duyarlı çocuklar yetiştirmek şu dünyaya yapacağımız bir katkıdır. İnsanlara güler yüz ve şefkatle yanaşmak ta kelebek etkisi yaratabilir. Kendimizi ve başkalarını yargılamaktan vazgeçip dikkati kendimize yöneltmek, kendimizi tanımaya çalışmak, kim olduğumuzu hatırlamak, kalbimizi açabilmek de bir katkı olabilir. Bütün bunları düşünürken Klinik psikolog, yazar, Budizmi öğreten aktivist ve bir baba olan Jack Kornfield’in bu yazısı bana çok iyi geldi ve paylaşmak istedim. Dünyada olan bütün bu acıların karşısında ümidimizi yitirmenin çok kolay olduğunu fakat kalpten niyetimizi koyarak şefkatle birbirimizi kollarsak bütüne hizmet etmemizin mümkün olduğunu dile getiriyor.


“Many of us wrestle with our response to the sufferings of the country and the world. What can we do in the face of poverty, disease, war, injustice and environmental devastation? With the torrent of news, it is easy to despair, to become cynical or numb. The Buddhist approach to this collective suffering is to turn toward it. We understand we overcome our own despair by helping others to overcome theirs.

How can we do so? When we think about it from our limited sense of self, it seems impossible. But when we make it an intention of the heart, we understand. To take such a vow is a direction, a sacred purpose, a statement of wisdom, an offering, a blessing. Yes, there will always be suffering. But there are ways we can live wisely. Raising a family, running a conscious business, and righting an injustice ; all can contribute to the fabric of the whole. We human beings can live with more compassion, with more care for one another.”


Sevgiyle…8 views0 comments

Recent Posts

See All

testimonials

I am truly grateful to work with Etel. She quides the sessions with so much kindness, humbleness, patience, gentleness and deep presence. Etel creates a safe and objective space from where to witness

www.ramanam.com

Let me tell you about Etel... Sometimes life just sends you Angels. Etel is one of them. I am very grateful to Etel as she has offered therapy to my mum and has refused to take even any money for it.

bepeople.co/experience

Etel Avayu ile Şefkatle Araştırma Seansı Şefkatle Araştırma (Compassionate Inquiry) nedir? Her birimizin içinde ihtiyaçları giderilmemiş bir çocuk olduğu inancıyla yola çıkan Şefkatle Araştırma, çocuk

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page